Ramazan Ayında Koşu Antremanları Ve Beslenme

Sportif gelişimde dengeli beslenme, antreman yapmak kadar önemlidir. Biri olmadan diğeri de olmaz. Peki Ramazan ayı geldiğinde oruç tutmak ile antreman yapmak arasında bir seçim mi yapmamız gerekiyor? Bu sorunun cevabını aradım ve şahsıma özel cevaplar buldum.

Oruç tutmamak gibi bir seçeneğim olamazdı. Bu durumda farklı bir cevap arayışına girdim. Çevremdeki antrenörlerle konuştum. İnternet ortamında farklı görüşleri araştırdım. Sonuç olarak, oruç tutmaya devam ederken antreman yapılabileceğine kanaat getirdim. Yeterli kaloriyi ve sıvıyı alabildiğim sürece beslenme konusunda bir problemim olmayacaktı. Dinlenmek için ayırdığım zamanı bir miktar kısmam ve antreman sürelerimi ya da antremanların şiddetini azaltmam gerekebilirdi. Ama bir şekilde antreman yapmaya devam edebilirdim.

Bu sebeple Ramazan ayı boyunca antremanlarımı iftardan, hatta teravih namazından sonra yapmaya başladım. İftar yemeğinde karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye çalışıyor ve birkaç saat içinde ihtiyacım olacak enerjiyi bir an önce almaya çalışıyorum. Yemeğin başından itibaren azar azar su içmeye başlayarak vücudun su ihtiyacını gideriyorum.

En basit haliyle, öncelikle su ve karbonhidrat tüketiyorum. Antreman esnasında yine su ve karbonhidrat tüketmeye özen gösteriyorum. Antremandan sonra ise su ve protein ağırlıklı bir beslenme düzeni kurdum. Ayrıca sahura kadar da su ve protein tüketimi üstünde duruyorum.

Kısa süren antremanlarda antreman süresi boyunca beslenmeye devam etme ihtiyacı hissetmiyorum. Ama su tüketimini sürekli hale getirmek için kendimi zorluyorum. Bunun sebebi vücudun bir saatte yaklaşık 800ml su işleyebiliyor olmasıdır. Litrelerce suyu bir anda tüketmenizin bir faydası olmayacaktır. Su tüketimi azar azar ve devamlı olduğunda herhangi bir problem yaşamazsınız.

Şayet yeteri düzeyde su tüketmemiş ve beslenmenize özen göstermemişseniz yapacağınız antreman size kalıcı zararlar verebilir. Ertesi gün orucunuza devam edemeyebilir ve antremana tekrar çıkabilmek için birkaç gün toparlanmanız gerekebilir. Amaç uyandığınızda kuvvetli ve dinç olarak güne başlamak olmalıdır. Bunu sağlayamadığınızı hissettiğinizde önce antremanlarınızı hafifletin ve sonra su tüketiminizle beraber beslenmenizi gözden geçirin. Şayet durumunuzda bir iyileşme olmuyorsa antremanlara ara vermeyi düşünmelisiniz.

Kendinizi dinlemeyi ihmal etmeyin. Dikkatli ve bilinçli hareket edin. Kaidelere uyduğunuzda hiç bir problem yaşamadan Ramazan ayında da koşu antremanlarına diğer milyonlarca insan gibi siz de devam edebilirsiniz.

Kaynaklar: Photo by Zukiman Mohamad from Pexels

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s