Mart Ve Nisan Aylarındaki Tüm Yarışlar İptal

Türkiye Atletizm Federasyonu bugün yaptığı bir açıklamayla Mart ve Nisan 2020’deki tüm organizasyonları iptal ettiğini duyurdu. Bu açıklamaya göre hedef yarışım olarak gördüğüm Mersin Maratonu da iptal edilmiş oldu. Dünya üzerinde yayılmaya devam eden bulaşıcı Korona Virüs nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde alınan bu kararı saygıyla karşılıyorum. Dilerim dünya çapında süregelen bu sıkıntı bir an önce sona erer.

Benim gibi amatör sporcular için sadece bir hayal kırıklığından ibaret olan bu iptaller, profesyonel sporcular için ise zor bir çıkmaz demek. Özellikle olimpiyat kotası almaya çalışan atletlerin ne ülkemizde ne de yurt dışında bir alternatifleri kalmamış oldu. Sadece profesyonellere yönelik bazı organizaysonların tertiplenmesi gerekebilir. Tabii bu iş o kadar da kolay olmuyor. Benim gibi biri bile programındaki bir haftalık değişimle bocalıyorken, profesyonel birinin nokta atışı yapması gereken zamanlarda böyle bir bocalama şansları yok.

Aylardır tek bir yarışa konsantre olmuştum ve tüm zamanımı bu yarışa hazırlanmak için harcıyordum. Yarışların iptal edilmesiyle elimdeki son kozu, motivasyonumu da harcamış oldum. Yedek yarış olarak gördüğüm İstanbul Yarı Maratonu ve bir aksilik olursa giderim dediğim İzmir Maratonu da iptal olunca çaresiz antrenman programımı sonlandırıp, kendimi boşa almaktan başka şansım kalmadı. Bir süre dinlenip her şeye yeniden ve yeni baştan başlayacağım.

Bu yazıyı haber kanallarına rakip olmak için yazmadım elbette. Şu an içinde bulunduğum ruh halimi ve düşüncelerimi günlüğüme yazmak istedim. Böyle bir kararı bekliyordum. Er ya da geç bu virüsün ülkemizdeki yarış organizasyonlarını da etkileyeceğini tahmin ediyordum. Geçen ay Tokyo Maratonu iptal edilmek istenmişti ama bu kararı almakta başarılı olamamışlardı. Hemen arkasından erken davranan; Paris ve Roma Maratonları iptal haklarını kullandılar. Sonrasında dünya çapında bir çok büyük organizasyon iptal ya da erteleme kararları almaya başladı. Bu karar dalgasının bize de uğraması uzun sürmeyecekti ama bir şekilde Mersin Maratonunu gerçekleştirebiliriz diye düşünmüştüm. Bu sebeple alınan karar ben de büyük bir hüzün hali yarattı.

Sevdiğiniz bir şeyin elinizden alınması gibi bir şey bu. Çok istiyordunuz ama olmadı. Olmadı ama kızamıyorsunuz da. Kızamıyorsunuz çünkü bu kararın alınmasını doğru buluyorsunuz. Bu sebeple sadece biraz üzülüyor ve nasip değilmiş diyebiliyorsunuz.

Umuyorum yarın daha pozitif bir güne uyanırım. Umarım olanlara daha pozitif bakabilirim. Umarım yeni bir hedef bulup tekrar çalışmaya başlayabilirim…

Kaynaklar: Image by José Manuel de Laá from Pixabay

Mart Ve Nisan Aylarındaki Tüm Yarışlar İptal’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s