Yarıştan Bir Hafta Sonra Başlayan Ağrı

Antrenmanlarımı ciddiye alıyorum ve planlı çalışmaya gayret gösteriyorum. Yavaş ilerliyorum ama şu zamana kadar ilerlemeyi sürdürdüğüm için kendimi doğru yolda görüyorum. Aklımın bir köşesinde her zaman “dikkat et sakatlanma” şeklinde bir uyarı mesajı durur. Ama yarış günü geldiğinde zihnimi boşaltıp, her ne pahasına olursa olsun koşarım. Üç hafta önce de aynen böyle yaptım, hiçbir şey düşünmeden koştum. Yarış esnasında bir problem yaşamadım, yarış iyi geçti ama yarıştan birkaç gün sonra, sol bacağımda bir ağrı baş gösterdi. Gecikmiş Kas Ağrısı (Delayed Onset Muscle Soreness) ile tanışmış oldum, bu durumu ilk kez yaşıyorum.

Bu ağrılar yarış esnasında oluşan stresten kanaklanırmış. Kaslarda oluşan mikro hasarların onarımı sürecinde bu ağrıların ortaya çıktığı düşünülürmüş. Sonuç olarak aktiviteyi azaltıp dinlenmek sorunu çözecekmiş gibi görünüyor. Arka arkaya iki yarış hedeflememiş olsam dinlenmeye çekilirdim lakin üç hafta sonra bir maraton daha koşacağım. Hatta bu sefer daha düz bir parkur olacağı için daha iyi bir süre hedefliyorum. Şayet bacağımdan yana bir sıkıntı çekmezsem bunu başarmam hiç de zor görünmüyor. Gücüm yerinde ama bedenimin de bunu kaldırabilmesi lazım.

Daha önce ciddi bir sakatlık yaşamadım ama hedefimi geri çekmek zorunda kaldığım oldu. Şayet bu durum böyle devam ederse bir sonraki yarışımı daha rahat bir hızda bitirmeyi düşünebilirim. Bilinmezliğin korkusuyla hedeflerimi tutturamamaktan endişe etsem de, kaydettiğim antrenman performansları olumlu sinyaller veriyor aslında. Şu sıralar kondisyonum iyi. Sadece bacağımdaki ağrının artmasından ve beni yarı yolda bırakmasından korkuyorum. Umarım kısa zamanda bu ağrı kaybolur gider.

Bu hafta sonu otuz kilometrenin üstünde tek bir koşu yapmak istiyorum ve çok da hafif bir koşu olmaması lazım. Şayet bu koşuyu atlatabilirsem, önümüzde ki haftayı daha hafif koşarak geçirebilirim. Şu aşamada uzun koşuları daha çok önemsiyorum. Zaten son iki hafta güç toplamak için yeterince dinleneceğimden bu haftayı daha iyi antrenman yaparak geçirebilirsem antrenmanıma daha çok güvenebileceğim.

Kaynaklar: Photo by rawpixel.com from Pexels

Yarıştan Bir Hafta Sonra Başlayan Ağrı’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s