İlk Defa Akıllı Bisiklet Kiraladım

Yıllar önce Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemlerini ilk duyduğumda bunun benim için ne kadar kullanışlı olabileceğini hayal edip durmuştum. Evden işe bisikletle gidip gelmişliğim çoktur. Yaşadığım şehir Sakarya, buna çok müsait. Tamamen düz ve trafikten korunabileceğiniz ara sokakları mevcut. Neredeyse hiç ana caddeye çıkmadan evimden işime gidebiliyorum. Hatta bazı yerlerde parkların içinden dahi geçtiğim oluyor.

Lakin bisikleti nereye bırakacağınız problem oluyor. İş çıkışı eve gitmeyecek olursam, bisikletimi ya iş yerinde bırakmam ya da önce eve götürüp sonra geri gelmem gerekiyordu. Bir dönem bu o kadar sık olmaya başlamıştı ki bisikleti neredeyse hiç kullanamaz olmuştum. Bu sebeple zaman içinde bisiklet kullanmayı bıraktım.

Şehir içinde önceden belirlenmiş istasyonlar arasında kiralık bisikletle ulaşım işte o zaman benim için bir ihtiyaç olmuştu. Toplu taşıma sistemlerini kullanmayı sevmiyorum bu sebeple her yere yürüyerek gitmeye çalışıyorum. Şehrin bir ucundan bir ucu yirmi kilometre olunca, yürümek o kadar büyük bir problem olmuyor ama yine de mesafe uzadıkça veya acelem varsa yürümekten kaçıyorum.

Bu sistem nihayet şehrimize de geldi. Hali hazırda tam kapasite çalışmıyor olsa da ben üye olup bisiklet kiralamayı başardım. Dün akşam hayatımda ilk defa bir bisiklet kiralayıp işten eve gittim. Sistemin yeni olmasından dolayı keşfetmek durumunda kaldığım bazı hususlar oldu. En başında ihtiyacım olan kiralama şifresinin nerede yazılı olduğunu bulmak biraz zaman aldı. Ben telefonuma kısa mesaj geleceğini düşünmüştüm ama web sitesinde bu kod görünür hale geliyormuş. Bisikleti teslim ederken de istasyona tam olarak oturtmakta zorlandım, biraz güç kullanmak gerekiyormuş. Teslim ettikten sonra web sitesinden teslim edilip edilmediğini de kontrol ettim. Sistem gayet hızlı çalışıyor.

Kart kullanmadan sadece cep telefonuyla kiralama yapabildim. Bu da gayet hoş bir uygulama olmuş. Kart her seferinde yanımda olmayabilir ya da cep telefonu kadar kolay ulaşılabilir olmayabilir. Bu devire yakışan da bu artık.

Ben bu gelişmeye çok sevindim, umarım yaygınlaşır. Şayet bu sistem işlerse daha fazla istasyon ve daha fazla bisiklet demek olur. Zaman içinde herkes bisiklet kullanmaya başlayabilir, zararlı gazların salınımını azaltabilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinebiliriz. Bu hem bizler hem de gelecek nesiller için umut verici.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s