Her Şey Yolunda Ve Raporum Hazır

Geçen hafta, alışılagelmiş rutinimin dışında geçti. Günde ortalama kırk bin adım atarak bacaklarımı bir süreliğine kullanılamaz hale getirdim. Bunun sebebi maraton koşmuş olmam değil, sonrasında dinlenmem gerekirken her gün neredeyse bir maraton mesafesi yürümüş olmamdır. Hal böyle olunca toparlanmam uzun sürecek gibi.

Hafta sonu Paris Maratonu Yarış Raporu‘mu tamamlayıp yayınladım. Raporu yarış günü yazmaya başladığımdan, yayınladığımda eski bir tarihle yayınlandı. Dolayısıyla geçen pazar günü yarışta neler olup bittiğini merak edenler varsa duyururlur.

Paris’ten ayrılmadan önceki gün nezle oldum. O vücut zayıflığında ve o soğukta bu derece gezip dolaşmak zaten hastalıklara karşı gardımı düşürmüştü. Sanırım metrolardaki kalabalık ve havasızlık da hastalığa zemin hazırlamıştır. Uçakta çok zorlandığımı söylemeliyim. Burnunuz tıkalıyken basınç ayarlaması yapmak pek mümkün olmuyor. Ciddi bir baş ağrısı çekiyorsunuz. Neyse ki döndükten birkaç gün sonra yavaş yavaş nezleden kurtuldum.

Yaklaşık iki yıl önce bir karar alıp; haftada en az bir kez koşacağım demiştim. Bu kararı alana kadar çok düzensiz koşuyordum, dolayısıyla gelişim gösteremiyordum. Bu kararı alma sebebim belli hedeflere ulaşmak istememdi bu sebeple her ne şartta olursa olsun haftada en az bir kez koşuyorum. Geçen hafta da koşmadan yapamazdım ve o halde yarım saatlik hafif bir koşu yaptım. Dün de bir saatlik bir koşu yapıp mutadımı bozmadım.

Hala yorgunum ve yürürken hala bacaklarım acıyor. Bunun anlamı bir süre dinlenmeye çekilmem gerektiğidir. Zaten büyük bir koşunun ardından iyice dinlenmek gerek. Önümüzdeki ay Ramazan ayı ve Bayramdan sonra Sapanca NG Orman Koşusu olacak. Planım bu haftayı da hafif koşularla geçip önümüzdeki haftadan itibaren kardiyo egzersizleriyle başlamak. Yıl boyunca sürekli zayıfladım ve güçsüz düştüm. Vücudun iyice toparlanmasını sağlamanın tam vakti.

Ramazan ayında koşuları gece yarısından sonra yapıyorum, antrenmanlarımda bir aksama olmuyor ama geç saatlere kalmayı da çok istemiyorum. Bu sebeple bu yıl koşuları azaltıp kardiyo çalışmalarına ağırlık vereceğim. Yarışa iyice yaklaşmaya başladığımızda ise her gün üst üste koşarak yarışa hazır hale gelmeye çalışacağım. İşe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum ama şu an iyice dinlenmekten başka bir seçeneğim yok.

Kaynaklar: Photo by nappy from Pexels

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s