16 Ağustos 2020 – 31 Ağustos 2020 Arasında

16 Ağustos 2020 Pazar – Bugün günlük olarak aldığım bu notların ilk dönemini bloğumda yayınladım. Yaşadıklarımın kronolojik bir kaydı gibi görünüyor, bu durum hoşuma gitmedi değil. Sanırım bu notları yazmaya uzun zaman devam edeceğim. Ayrıca bir süredir denemek istediğim Freeletics isimli yapay zeka koşu antrenörüne kaydoldum. Vaadettikleri insanı umutlandırıyor. Birkaç ay deneyip tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

17 Ağustos 2020 Pazartesi – Havalar gerçekten güzelleşti. Sonbahara geçişin hemen öncesinde; bunaltmayan, güneşli ve ılık bir yaz mevsimi yaşamaya başladık. Tamda bugünlerde yeni bir antrenman programına başlamışken, havaların serinlemesi işleri kolaylaştıracaktır.

18 Ağustos 2020 Salı – Bu sabah kan tahlili için kan verdim. Uzun zamandır yapmam gereken bir şeydi. Özellikle sürantrene olduktan hemen sonra kontrol etmeli ve gerekli desteği almalıydım. Lakin yaz mevsiminde işlerimin çok yoğun olmasından dolayı bugüne kadar kaldı. Sonuçları birkaç gün içinde alacağım… Akşam vakti uzun zamandan beri ilk defa zorlayıcı bir antrenman yaptım. Başlangıç için iyi bir seçim değildi lakin Freeletics uygulamasının programını uymaya başlamıştım. 3 Kez 15 dakikalık Eşik Tempo koşusu ardından 4’er dakikalık Hafif Tempo toparlanma koşuları vardı. Freeletics bu konuda genel kabul gören antrenman programlarından esinlenmiş gibi görünüyor. Tabii bu iyi bir şey. Genel kabul gören şeylerin etkili olma ihtimali çok yüksek. Şimdilik uygulamanın gidişatından memnunum.

19 Ağustos 2020 Çarşamba – Yıllardır görüşemediğim bir arkadaşım bugün iş yerime uğradı. Yurt dışında yaşadığı için artık çok nadiren görüşebiliyoruz ama yine de aramıza mesafe girmemiş. Birbirimizden habersiz, ortak ilgi ve alakalarımızın paralel gelişmiş olması da çok enteresan. Ben dağlarda ve patikalarda koşmayı seçmişim o ise zirvelere tırmanmayı ve uzun rotalarda yürüyüş yapmayı.

20 Ağustos 2020 Perşembe – Akşama kadar masa başındaydım. İş çıkışı bir arkadaşımı ziyarete gittim. Biraz sohbet ettik. Saatin nasıl akıp geçtiğini anlayamadan gece yarısı oldu. İşten çıkışta eve gitmiş olsaydım, bugünü hiç yaşamamış gibi hissedebilirdim.

21 Ağustos 2020 Cuma – Kan tahlillerinin sonuçlarını aldım. Tüm değerler önerilen aralıklarda. Doktor “B12 Vitamini takviyesi düşünülebilir.” dedi. Ben de nasıl bir etki göstereceğini merak ettiğim için bir süre B12 vitamini takviyesi alacağım.

22 Ağustos 2020 Cumartesi – Eczacı bir büyüğümle almayı düşündüğüm vitamin takviyesini görüştüm. Nedense böyle bir takviyeye pek sıcak bakmadı. Sanırım “Bir şey bozuk değilse tamir etmeye çalışmayacaksın!” mantığıyla olsa gerek. Yine de düşük doz içeren, hap formunda bir vitamin takviyesi aldım. Bir ay boyunca günde bir adet kullanıp sonucu gözlemleyeceğim. Aslında doğal olmayan takviyelere ben de uzak duruyorum ama olumlu ya da olumsuz etkilerini gözlemlemek için kesin miktarda alım yapmam gerek.

23 Ağustos 2020 Pazar – Sabah erken saatlerde koşuya çıktım. Niyetim hem sabah hem de akşam koşmaktı ama eve girdikten sonra bir daha çıkmak istemedim ve akşam koşusu iptal oldu. Freeletics aplikasyonu hakkında bir şeyler yazdım. Bir hayli vaktimi aldı. Sonra hazır fırsatını bulmuşken uzun zamandır aklımda olan Antrenman Çeşitleri hakkında, bir taslak yazısı yazdım. Taslağa göre bu sefer daha kapsamlı yazacak gibiyim, bu sebeple yazının bitirilmesini zamana bırakacağım.

24 Ağustos 2020 Pazartesi – Küçük yeğenim Ömer‘le beraber antrenman yaptık. Yavaş yavaş yarım saatten fazla koştuk. İlk kez koşmuyoruz, aslında daha önce de beraber koşmuştuk. Bu sefer sadece mesafeyi artırdık. Çocuk genel olarak iyi görünüyor. Bakalım koşuya devam edecek mi?

25 Ağustos 2020 Salı – Bugün çok şiddetli bir antrenman daha yaptım. Sanki tek bir antrenman, ateşi başlatan kıvılcım misali kondisyonumun artışını tetikledi. Başta zorlanırken, sonlara doğru açıldığımı hissettim. Vücudun böyle antrenmanlara zaman zaman ihtiyacı oluyor. Sanki çivi çiviyi sökermiş misali; toparlanmak için zorlanmak gerekebiliyor.

26 Ağustos 2020 Çarşamba – Babamın küçük bir bahçesi var. Emekli olduktan sonra vaktinin büyük bir bölümünü burada geçirir oldu. Bu sene ekip biçtikleri iyi mahsül verince toplamakta zorlanmış. Abimle beraber yardımına gittik. Güneşin altında bağ bahçe işleriyle uğraşmak iyi geldi ama akşamki koşu antrenmanı da ertelenmiş oldu. Çünkü akşam üstü yerimden kalkacak halim kalmamıştı. Çok yorgundum.

27 Ağustos 2020 Perşembe – Aslında sakin bir gündü lakin antrenmanda planladığımın iki katı koşmak zorunda kalınca akşam üstü yorgun düştüm. Freeletics uygulaması 8K koşu öneriyordu. Koşuyu bitirip eve gidiyorken telefonun koşuyu kaydetmemiş olduğunu gördüm. GPS sistemi bir yerlerde takılmış gibiydi. Koşunun sadece küçük bir kısmı kaydolmuştu. Bu durum canımı çok sıktı. Her ne kadar zorlansam da kendimi terbiye etmek maksadıyla koşuyu silip yeniden başladım. Yani iki kere 8K koşup, sabır antrenmanı yaptım. Telefonla antrenman yapmaktan sıkıldım ve GPS hataları devam ederse Freeletics benim için uzun vadeli bir girişim olmaktan uzaklaşır.

28 Ağustos 2020 Cuma – Sıcaklar geri döndü. Geçen haftayı çok rahat geçirmiştik. Neyseki akşamüstleri ortalık tekrar serinliyor ve geceleri rahat uyuyabiliyorum. Yaz mevsiminden sıkılmış değilim lakin deniz kıyısında bir yaz mevsimi geçirmiyorsanız şehir içi çok zorlayıcı olabiliyor.

29 Ağustos 2020 Cumartesi – Nedense öğlen vakti olmadan uyuklamaya başladım. Gece, birçok önemsiz rüya gördüğümü hatırlıyorum. Sanırım derin bir uyku çekememiştim. Akşam vakti koşuya çıkarım diyordum ama uykuya yenik düştüm ve erkenden yattım.

30 Ağustos 2020 Pazar – Dün gece erkenden yatmış olduğum için bu sabah ister istemez erkenden kalktım. Fırsat bu fırsat diyerek dün akşam yapamadığım koşuyu telafi ettim. Freeletics’e göre bu haftayı tamamlayabilmek için bir hafif koşu bir de interval antrenmanı yapmam gerekiyordu. Ben de önce hafif koşuyu tamamlayıp interval antrenmanını da hemen ardından tamamladım. Böylelikle akşam antrenmana çıkmama gerek kalmadı. Tüm günü okuyup yazarak geçirdim.

31 Ağustos 2020 Pazartesi – İş yerinde haftaya hızlı başladık. Dün iki günlük antrenman yaptığım için bugün koşuya çıkmayıp dinlendim. Bahaneyle evde biraz vakit geçirmek iyi oldu. Bahaneyle aklımda olan ve yapmayı planladığım birkaç ufak işle ilgilendim.

Bilgilendirme: Belirli aralıklarla yayınladığım, güne dair aldığım notlardan oluşan bu yazıları “Kısa Kısa” etiketi altında bulabilirsiniz.

Kaynaklar: Startup Stock Photos adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı.

16 Ağustos 2020 – 31 Ağustos 2020 Arasında’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s