Tuz Gölü Ultra Maratonu Ertelendi

Temmuz ayının sonunda yapılması planlanan Tuz Gölü Ultra Maratonu‘nda 40K parkurunu koşacaktım. Son birkaç gündür ülke çapında artan yağışlardan Tuz Gölü de nasibini almış ve bu mevsimde tamamen kurumuş olması beklenen göl havzası sular altında kalmış. Durum böyle olunca yarış yetkilileri Tuz Gölü üstünde koşulabilecek başka bir yer aramış olsalarda muvaffak olamamış ve mecburen yarışı bir başka tarihe ertelemek zorunda kalmışlar.

Böyle durumların yaşanma ihtimali her zaman vardır. Hava şartları tehlikeli boyutlara ulaşırsa veya beklenmeyen başka bir durum oluşursa yarışların ertelenmesi ve hatta iptali mümkündür. Bizler bu tarz aksilikleri de hesaba katarak plan yaparız ama ne kadar da plan yapsanız “A Planı” suya düştüyse hiçbir şey aynı olmuyor. Sonuç olarak yarışa iki hafta kala yarıştan olmuş olduk. Şimdi “B Planı” vakti.

Yapılan antrenmanı boşa çıkartmamak adına yakın tarihli bir başka yarış aradım. Şayet herhangi bir yarışa katılmadan bu zamanı geçirirsem motivasyon kaybına uğramaktan endişe ediyorum. Tam da antreman programımda “zirve” döneminde olduğum bir zamandayım. Şayet yakın bir tarihte bir hedefim olmazsa psikolojik olarak geri adım atacağımdan eminim. Yani gideceğim yer belli değilse, herhangi bir yöne doğru yeterince hızlı koşamıyorum.

Uludağ Ultra Maratonu’na kayıtlar kapanmıştı. Ağustos ayının ortası Kurban Bayramına denk geldiği için bayram öncesi ve sonrası bir yere gidemem. Zaten az olan seçenekler arasında sadece bir yarış, düzenlendiği tarih açısından bana uygun gibi görünüyordu. 28 Temmuz 2019 Pazar günü; İstanbul, Üsküdar’da düzenlenecek bir 10K yarışı. İstanbulu Koşuyorum Üsküdar‘da daha önce 7K koşmuştum. Parkur güncellenmiş ve artık 10K koşuluyor. O yarışa da rağbet artar da kayıtlar kapanır diye hemen kayıt yaptım.

Şimdi mesafeleri kısıp, hız antrenmanlarına ağırlık vererek antrenman planımı 10K yarışına kanalize edeceğim. Bir planının, bu kadar kısa süre de başarılı olma şansı, neredeyse yok denecek kadar az. Ama elimde olanı değerlendirmekten başka da bir şansım yok.

Ayrıca geçen kış mevsiminden beri, kısa mesafelerde bir şahsi rekor denemesi yapmamıştım. Bu yarıştan iyi bir süre çıkma ihtimali yüksek. Çıkacak yeni en iyi derecem beni motive edecektir. Lakin yaz mevsimleri performansımı korumakla geçirdiğim bir dönem oluyor. Yaz mevsiminde kısa mesafe yarışında sonuç ne olur bilmiyorum, bunu hep beraber göreceğiz.

Genel olarak çevremden de gelen yorumlar; yaz mevsimlerinde tüm atletlerin hızının düştüğü yönünde. Bunun öncelikli sebebi hava sıcaklığıdır. Kilian Jornet Burgada gibi bazı profesyoneller: “Hava sıcaklığı 20 derecenin üstündeyse, çok sıcak demektir.” derler. Şu sıralar sabahları dahi yirmi derece civarında oluyor. Bu bağlamda enteresan bir yarış olacak.

Tuz Gölü Ultra Maratonu Ertelendi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s