Başlamadan Yol Alamayacağımı Biliyordum

Son bir aydır, YouTube’ta videolar yayınlamaya odaklandım. Daha önce kendim için hazırladığım videolar hariç, bir topluluğa göstermek için video hazırlamamıştım. Bir yerden başlamam gerekiyordu çünkü başlamadan yol alamayacağımı biliyordum.

Hazırlık ve planlama süreci çok önemlidir; işinizi kolaylaştırır ve doğrudan sonuca ulaşmanızı sağlar. Düşünüp taşınarak teoriyi geliştirebilirsiniz ama evdeki hesabın çarşıya uymayacağını da hesaba katmak gerek. Bir yerden sonra uygulama her şeyden önemli hale gelir yani harekete geçmeden pratikte bir sonuca varamazsınız.

Önceleri daha özensiz ve aceleci davrandım. Acemilik böyle bir şey sonuçta. Çıkan sonucu beğendiğim ama iki gün sonra akıl almaz hatalar içerdiğini fark ettiğim videolar yaptım. Bazı videoları da özene özene işledikten sonra çıkan sonucun beklediğim gibi olmadığını gördüm. Anlaşılacağı üzere henüz istediğim sonuca varabilmiş değilim.

Başlarda yaptığım her videoyu herkese gösterirken, zaman içinde sadece yapıcı eleştirilerde bulunabilenlere göstermeye başladım. Geri bildirimlerin faydası büyük oldu, destek olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Videoların girişinde yapmak istediğim bilgilendirici girişin videonun sonu gibi algılandığını, her ne kadar videoyu hareketli kılmaya çalışıyor olsam da durağan göründüğünü ve paylaşımlarımın görüntü kalitesinin bazı sebeplerden dolayı YouTube tarafından düşürüldüğünü hep geri bildirimlerden öğrendim.

Zaten amacım; bir şeyler yapmaya başlayıp geri dönüşlere göre videoları şekillendirmekti. Bir bakıma öyle de oldu. Artık video hazırlama hususunda fikir sahibiyim ve YouTube‘un yayıncı tarafıyla da tanışmış oldum. İşlerin nasıl yürüdüğünü öğrendikçe, göründüğü kadar basit olmadığını da anlamış oldum.

Daha iyi videolar yapabilmek için araştırıp, yeni şeyler öğreniyorum. YouTube serüvenim devam ediyor. Umarım zamanla daha iyi videolar yapabilir hale gelirim. Bu arada zaman zaman kanalımı ziyaret edip yeni bir şeyler var mı diye göz atabilir ve izlediğiniz videoların altına yorum bırakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/SedatKurtulus

Kaynaklar: Image by StockSnap from Pixabay

Başlamadan Yol Alamayacağımı Biliyordum’ için 9 yanıt

 1. Hayırlı olsun. Ne güzel anlatmışsınız süreci. Her girişim için geçerli olabilecek bir yol gösterici olmuş. Belki bir video da bu konuda çekersiniz. Kanalı ziyaret etmeden fazla konuşmayayım ben 🙂 Bugün yapılacaklar listeme aldım ama. Güzel günler!

  Liked by 1 kişi

  1. Çok teşekkür ederim. Başarısız olmaktan korkarak harakete geçmeyen insanlara; başarının, başarısızlıklar üzerine kurulduğunu hatırlatmak istedim. Umarım faydalı olur… Henüz, basit birkaç video yayında ve kayda değer bir şey yok. Ama zamanla ilerleme kaydedeceğimi umuyorum. Tekrar teşekkürler. İyi günler dilerim.

   Liked by 1 kişi

   1. Ne güzel görüntüler bunlar! Çok profesyonelce görünüyor Sedat Bey, çok emek vermişsiniz, ellerinize sağlık. Ne öyle koşabilirim ne böyle harika video hazırlayabilirim. Videolarınızı izlerken kendime de gelişim notları aldım, sağ olun. (Logonun önemi gibi, tutarlılık gibi, profesyonellik, başlama, paylaşma ve kararlı olma gibi, kısa tutabilmenin önemi gibi)
    Yorumlardan görüyorum ki konuyla ilgilenen kesime hemen ulaşmaya başlamışsınız, büyük başarı.
    Yapıcı eleştiri sevdiğinizi anlatan sözlerin affına sığınarak bir-iki ufak tefek şey söyleyebilirim hoş görürseniz. Tanıtım videonuzda yer alan sözcükler Türkçe iken açıklamanızın sadece İngilizce olması biraz kafa karıştırabilir gibi geldi. Bir de kendi deneyimlerimden biliyorum; İngilizce yazınca Türk okur hemen küsüyor. Bu kırılgan ortam beni de kısıtlıyor. Instagram’da nece yazacağımı şaşırıyorum örneğin. İngilizce yazsam da yazılarım Türkçe, dolayısıyla oradaki takipçilerin pek bir işine yaramıyor. Her şeyi iki dilde yazmak/hazırlamak da ciddi zaman kaybı. Gerçi sizin videolarda bir konuşma yok, sadece müzik ama ileride olabilir. Bu konuda bildiğiniz pratik bir yol varsa benimle de paylaşın 🙂
    İngilizceniz çok iyi ve belli ki oldukça hakimsiniz bu dile. Hem bu hakimiyet hem de cesaret ve özgüveniniz yabancılarla iletişim açısından mükemmel özellikler. Yine de dilerseniz tanıtım videonuzdaki ufak tefek birkaç yeri düzeltebilirim.

    Saygılarımla.

    Liked by 1 kişi

   2. Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Gerçekten mahçup oldum. Eksik olmayınız. Farklı kişilerin değerlendirmelerini almak kesinlikle ihtiyacım olan şey. Lütfen, fikrinizi paylaşmak istediğiniz her konuda, tereddüt etmeden yazın.

    Videoların tamamen Türkçe olmasını düşünüyorum. Şu aşamada hem Türkçe, hem de İngilizce videolar oluşturacak vaktim olmayacak. Dediğiniz gibi ciddi zaman isteyen bir iş. Lakin YouTube çevirileri kabul ediyor. Bu sayede dili İngilizce olan biri videoyu ziyaret edince; başlık ve açıklama tamamen İngilizce görünüyor. Daha sonraki videolarda konuşmalar ve vaktim oldukça altyazı girmek istiyorum, böylece yabancı izleyiciyi de hedeflemiş olacağım. Bu yazılı çevirileri https://studio.youtube.com/ adresindeki “Transcriptions” başlığı altında yapabiliyorsunuz.

    Gerçi itiraf etmem gerekir ki videolardaki yazıları çevirmek aklıma gelmemişti, bunu aklımın bir köşesine yazdım. En kısa zamanda tanıtım videosuna da altyazı ekleyeceğim. Çok teşekkürler. 🙂

    Tanıtım videosu da tecrübesizliğimle aceleye geldi. İlerleyen zamanda üstünde tekrar çalışmayı düşünüyorum. Bu konuda fikirlerinizi paylaşmanız çok makbule geçer.

    Liked by 1 kişi

   3. Lafı mı olur? Hepimiz benzer düşüncelerle geldiğimiz bu platformda karşılaştık. Birbirimizin görüşlerine gereksinim duyuyoruz. Ben de öyle.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tanıtım videosunu ben çok beğendim. Harika görünüyor. Belki değişik konular eklemeyi düşünecek olursanız ya da konsept değiştirmeyi, yeni bir video hazırlarsınız. Farklı bir gözle tekrar bakmaya çalışırım ama şu an bana son derece profesyonelce ve açıklayıcı göründü.

    Liked by 1 kişi

   4. Haklısınız, bu platformlardaki iletişim olmasa üretmek bu kadar çekici de gelmeyebilirdi… Videoyu beğendiğinize sevindim. Vakit ayırdığınız için tekrar tekrar teşekkürler.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s