Bir Sonraki Yarışım Sapanca Ultra Maratonu

Geçen ay, ardı ardına koştuğum üç yarı maratondan sonra iki hafta kadar dinlenmeye çekilmiştim. Ramazan ayının başına denk geldiğinden dolayı ara vermek için oldukça uygun bir zamandı. Ara verdim diyorum ama koşmayı tamamen bırakmış değildim. Sadece aralıksız her gün koşmuyor, iki gün koş bir gün boş şeklinde ağırdan alıyordum.

Ramazan ayının ilk haftasıyla beraber, yavaş yavaş mutadım olan koşma sistemine geri döndüm. Şimdilerde haftanın altı günü koşuyor, haftanın iki günü de kuvvet antrenmanları yapıyorum. Alışık olduğum beslenme düzeni tamamen değiştiği için antrenman saatlerim ve antrenmanların şiddeti de değişti tabii. Genelde iftardan en az iki saat sonra koşuyorum. Hafif tempo koşularım her zamanki hızında ama Tempo Antrenmanlarım geçen aya kıyasla bir parça daha yavaş. Bu şekilde hem programıma geri dönmüş hem de Ramazan ayına kendimi adapte edebilmiş oldum.

Aslında Ramazan ayında bir süre ağırdan almak daha mantıklı olurdu. Lakin Haziran ayında Sapanca‘da düzenlenecek NG Sapanca Ultra Maratonu‘nda 40K koşmak istiyorum. Hatta sadece koşmak değil, yarışmak istiyorum. Malum geçen yıl bir talihsizlik sonucu parkur dışına çıkmış ve yarıştan çekilmiştim. Bu durum keyfimi çok kaçırmıştı. Yarışın genelinde iyi gittikten sonra bunu yaşadığım için daha çok etkilendim sanırım. Zira, yarışı öylesine bırakmak zorunda kalsaydım bu kadar canım sıkılmazdı.

Neyse. Artık canım o kadar da sıkkın değil sadece psikolojik olarak bıraktığım yerden devam etmek istiyorum. Şayet bu yarışı kuvvetli bir şekilde ve iyi bir sürede tamamlayabilirsem benim için büyük bir motivasyon kaynağı olacak. Şuan ki kondisyonuma bakacak olursam da gayet iyi durumdayım. Önümdeki haftadalarda bir aksilik yaşamazsam bu yarış tam istediğim gibi geçecektir.

Bu yarışa hazırlanırken, haftanın iki gününde uzun ve şiddetli antrenman yapmayı planladım. Haftanın uzun koşusunu her zamanki gibi genel olarak Hafif Tempo koşarken, haftanın ikinci uzunu aynı zamanda Tempo Antrenmanım ve bu her iki koşunun sonunda en az on dakikalık yokuş tırmanışları var. Yarış zamanı yaklaştıkça yokuş tırmanışlarını ayrı bir güne koyup, uzun koşularımı daha hızlı geçirmeyi planlıyorum. Zaten önümüzdeki hafta Ramazan bitecek. Sonrasında şiddetli koşularımı haftada üç’e çıkarabilirim.

Kısaca, yeni hedefim Sapanca Ultra Trail 40K ve hedefe doğru emin adımlarla ilerliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s